درمان سرطان روده بزرگ با رادیوتراپی

درمان سرطان روده بزرگ با رادیوتراپی
0 ۶۴۸

سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده بزرگ با رادیوتراپی  – سرطان روده بزرگ جزو شایع ترین سرطان های حال حاضر در دنیا می باشد. در بررسی های انجام شده در کشور آمریکا سالانه نزدیک به صدو پنجاه هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان روده بزرگ شناسایی می شوند.

سرطان روده بزرگ

رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز، چربی زیاد و حاوی فیبرکم و در افراد الکی شایع تر است.

بیماری التهابی روده(IBD) نیز فاکتور خطری برای این بیماری می باشد.

پیشگیری

 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • مصرف مکمل استروژن
 • مصرف فولات
 • مصرف آسپیرین

این عوامل احتمال بروز سرطان کولورکتال را کاهش می دهند.

سه تا پنج درصد از سرطان های کولون به شکل ارثی روی می دهند.این بیماری در مراحل ابتدائی معمولا بی علامت است و بیماری طی غربالگری تشخیص داده می شود.

علائم

علائم شایع سرطان روده بزرگ شامل :

 • خون ریزی از مقعد
 • دفع مدفوع سیاه
 • درد شکم
 • کم خونی ناشی از فقر آهن که دلیل مشخصی برای آن پیدا نشود
 • تغییر در عادت اجابت مزاج به شکل اسهال یا یبوست
 •  انسداد روده، پارگی روده، خونریزی شدید از مقعد، کاهش وزن شدید و ورم شکم تظاهرات بیماری در موارد پیشرفته هستند.

در بین بدخیمی های دستگاه گوارش،سرطان روده بزرگ بهترین پیش آگهی را دارد.در بین تمام سرطان های گوارشی، بیشترین پیشرفت پزشکی در زمینه پیشگیری و علاج در سرطان روده بزرگ به دست آمده است که بخشی از آن به دلیل غربالگری گسترده می باشد .

غربالگری برای تشخیص بیماران در مراحل اولیه اهمیت ویژه ای دارد؛ برای غربالگری سرطان روده بزرگ از روش های زیر استفاده می شود :

 • کولونوسکوپی
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سی تی کولونوگرافی
 • تست خون مخفی مدفوع (FOBT)

کولونوسکوپی روش استاندارد ارجح برای غربالگری است و در هنگام انجام آن، جهت بررسی بافت شناسی میتوان نمونه بافتی تهییه کرد. CT اسکن بهترین روش مرحله بندی توموراست و به وسیله آن میتوان تهاجم تومور به بافت های اطراف و انتشار آن به سایر مناطق بدن را بررسی کرد.

درمان مناسب برای تومورهای روده بزرگ که تهاجم موضعی دارند:

انتخاب درمان مناسب برای تومورهای رکتومی(بخش انتهایی روده بزرگ) که تهاجم موضعی دارند وبه مناطق دوردست انتشار پیدا نکرده اند،به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این فاکتورها عبارت اند از : وضعیت سلامتی فرد قبل از بیمار شدن،وضعیت فعالیت روزانه،هدف از درمان(علاج بخش یا تسکینی بودن درمان)، پیامدهای بلندمدت و نظر بیماردر مورد انتخاب نحوه درمان.

درمان ایده آل برای بیمار، درمانی است که موجب بهبود کیفیت زندگی بیمار به بیشترین میزان ممکن شود.

هسته مرکزی درمان این بیماران، جراحی می باشد؛با این حال تومورهایی که تهاجم موضعی دارند علاوه بر جراحی حتما باید تحت درمان رادیوتراپی به همراه شیمی درمانی  قرار بگیرند.

مزیت های رادیوتراپی پنج روزه

بررسی هایی که اخیرا در کشورآلمان برروی دو شکل رادیوتراپی انجام شد که شامل رادیوتراپی کوتاه مدت (پنج روزه) و بلندمدت بود. نتایج این مطالعه نشان داد که دوازده ماه بعد از درمان،میزان کیفیت زندگی و عملکرد جنسی و دفعی در هردوگروه یکسان بوده و تفاوتی با یک دیگر ندارد. درحالی که مطالعات قدیمی تر نتایج بررسی ها حاکی از آن بوده است که افرادی که تحت رادیوتراپی کوتاه مدت قرار گرفته اند شانس بیشتری در ابتلا به بیماری های عملکردی روده مثل اسهال و یبوست دارند.در دیگر بررسی های انجام شده این نتیجه حاصل شد که میزان عود دوباره و متاستاز دوردست در بیمارانی که رادیوتراپی کوتاه مدت دریافت کرده اند در مقایسه با افرادی که تحت درمان با رادیوتراپی بلندمدت بوده اند، کمتر است.

همچنین میزان بهبود کامل از نظر بافتشناسی در گروهی که درمان کوتاه مدت(پنج روزه) گرفته اند، به طرز معناداری بالاتر است.

آیا میتوان از درمان رادیوتراپی کوتاه مدت برای جلوگیری از تهاجم دوردست در بیماران مبتلا به سرطان های رکتوم مهاجم تر سود برد؟

با اینکه مطالعه معتبری برروی میزان اثرگذاری این روش درمانی در این بیماران انجام نشده، نتایج برخی مطالعات مبنی بر آن است که این درمان ها می توانند تا حدودی جلوی پیشرفت و دست اندازی تومور به مناطق دوردست را در این بیماران بگیرند.

درمان کارآمد سرطان رکتوم(بخش انتهایی روده بزرگ) نیازمند یک استراتژی چند مرحله ای می باشد که در هر فرد با توجه به نوع سرطان و گسترش آن متفاوت است.با اینکه اثر درمان کوتاه مدت رادیوتراپی و فواید آن در بیماران مبتلا به سرطان های روده بزرگ با گسترش موضعی، به اثبات رسیده است هنوز شواهدی مبنی بر اثرگذاری مشابه این روش در بیماران با تومورهای مهاجم تر به دست نیامده است.

 

منبع dailynews pubmed pubmed

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین و مشاوره