درجه بندی و تعیین مراحل سرطان سینه

درجه بندی و تعیین مراحل سرطان پستان
0 ۵۹۱

مرحله بندی سرطان سینه

مراحل سرطان سینه بر اساس مرحله به پیش بینی شانس درمان کمک می کند و به شناسایی بهترین گزینه های درمانی برای سرطان خاص شما کمک می کند.

پس از کشف سرطان سینه، پزشک تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایش‌های اضافی ممکن است برای یافتن اینکه آیا بیماری به خارج از سینه گسترش یافته است یا خیر مفید باشد. این فرآیند که مرحله‌بندی سرطان سینه نامیده می‌شود، اطلاعاتی درباره وسعت بیماری ارائه می‌کند.مراحل سرطان سینه

مرحله سرطان سینه شما به پزشک کمک می کند تا مشخص کند کدام درمان بیشتر برای شما مفید است.

مراحل سرطان سینه

مراحل سرطان سینه با استفاده از اعداد رومی از 0 تا IV نشان داده می شود که 0 نشان دهنده سرطان غیر تهاجمی یا موجود در مجاری شیر است. اعداد بزرگتر نشان دهنده سرطان مهاجم تر است. در مرحله چهارم سرطان پستان که سرطان سینه متاستاتیک نیز نامیده می شود، سرطان به سایر نواحی بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله بندی سرطان همچنان به تکامل خود ادامه می دهد و با بهبود تشخیص و درمان سرطان توسط پزشکان پیچیده تر می شود.

اطلاعاتی که به تعیین مرحله سرطان سینه شما کمک می کند

پزشک مرحله سرطان سینه شما را با در نظر گرفتن موارد زیر تعیین می کند:

  • اندازه تومور شما
  • اینکه آیا سلول های سرطانی به غدد لنفاوی زیر بازوی شما (غدد لنفاوی زیر بغل) گسترش یافته اند یا خیر.
  • آیا سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن شما گسترش یافته اند یا خیر
  • سلول های شما در زیر میکروسکوپ چقدر تهاجمی به نظر می رسند (درجه تومور)
  • اینکه آیا سلول های سرطانی شما گیرنده هایی برای هورمون های استروژن و پروژسترون دارند
  • اینکه آیا سلول های سرطانی شما دارای جهش ژنی هستند که باعث می شود پروتئین HER2 اضافی بسازند یا خیر

آزمایش ها و روش هایی که برای مرحله بندی سرطان سینه شما استفاده می شود

برای جمع آوری اطلاعات در مورد سرطان، پزشک از منابع مختلفی استفاده می کند، از جمله:

معاینه بدنی

 برای جمع آوری اطلاعات لازم، پزشک سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد، یک معاینه فیزیکی دقیق انجام می دهد و تمام آزمایشاتی را که انجام داده اید بررسی می کند. این همچنین می تواند شامل بررسی نتایج حاصل از بیوپسی تومور یا ناحیه مشکوک باشد.

گزارش پاتولوژی

اگر قبلاً جراحی برای برداشتن سرطان و یا نمونه برداری از غدد لنفاوی مجاور انجام داده اید، پزشک از گزارش آسیب شناسی شما برای تعیین مرحله و برنامه ریزی درمان استفاده می کند.

آزمایش هایی که سلول های سرطانی شما را ارزیابی می کنند

 سلول‌های سرطانی که در طی یک روش بیوپسی یا در حین جراحی برای برداشتن سرطان جمع‌آوری شده‌اند، در آزمایشگاه آزمایش می‌شوند تا به تعیین تهاجمی سلول‌ها و حساسیت آنها به هورمون‌ها کمک کند. سایر آزمایشات پیچیده می توانند تعیین کنند که چه جهش های ژنی در سلول ها وجود دارد. همه این آزمایشات در هر موردی ضروری نیستند. پزشک شما به شما کمک می کند تا بر اساس وضعیت خاص شما تعیین کند که کدام آزمایش مورد نیاز است.

آزمایشات خون

هیچ آزمایش خونی نمی تواند مرحله سرطان را به شما بگوید، اما آزمایش خون ممکن است به پزشک شما ایده ای از سلامت کلی شما و سرنخ هایی در مورد اینکه کدام آزمایش های مرحله بندی دیگر ممکن است مفید باشد، بدهد. آزمایش خون ممکن است شامل شمارش کامل خون و آزمایش شیمیایی خون باشد که عملکرد کلیه و کبد شما را ارزیابی می کند.

تست های تصویربرداری سینه

ماموگرافی، سونوگرافی و ام آر آی سینه به پزشک شما اطلاعات بیشتری در مورد سرطان شما می دهد و به تشخیص اینکه آیا ممکن است آزمایشات تصویربرداری اضافی لازم باشد یا خیر کمک می کند.مراحل سرطان پستان

تست های تصویربرداری اضافی

می توان از تصویربرداری اضافی برای جستجوی سلول های سرطان سینه که به سایر نواحی بدن شما گسترش یافته اند استفاده کرد. همه افراد مبتلا به سرطان سینه به این آزمایشات نیاز ندارند، بنابراین از پزشک خود بپرسید که چه چیزی برای شما بهترین گزینه برای تشخیص و درمان است.

آزمایش‌های تصویربرداری اضافی شامل اسکن استخوان، توموگرافی کامپیوتری (CT)، (MRI) و  (PET) است.

اکثر افراد با تشخیص جدید سرطان سینه به تمام آزمایشات تشخیصی موجود نیاز ندارند. پزشک بر اساس وضعیت شما آزمایشات لازم را انتخاب می کند. به خصوص اگر سرطان شما کوچک است و به غدد لنفاوی مجاور سرایت نکرده است، آزمایش‌های اضافی ممکن است سود کمی داشته باشند، اما منجر به هزینه‌های اضافی و خطرات و  عوارض می‌شوند.

منبع اول
منبع دوم

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین و مشاوره